Wiedza to potęga. Gdzie jej szukać?

nauka zdobywanie wiedzy

Cześć! Dawno nie rozmawialiśmy, ale to nie tak, że się obijam. Pomijając już wątek moich maturalnych przygotowań (nuda!), pochwalę się tylko, że moje po-oscarowe postanowienie (pod tytułem: „w końcu zacznę się uczyć”) wypełniam sumiennie, starannie, a i nawet z niejaką przyjemnością.

 

Jednak nie o maturze chciałbym dzisiaj porozmawiać (zresztą, o tym pisałem już tutaj!). Powiem Ci z kolei trochę o moim, być może, największym zainteresowaniu. O zdobywaniu wiedzy. Nie takiej typowo akademickiej, choć i ona potrafi być niezwykle ciekawa (pod warunkiem, że natkniemy się na odpowiednią osobę). Tym razem będzie jednak o wiedzy, która albo jest przydatna, albo jest interesująca, a nierzadko i łącząca obie te cechy.

 

Piszę o tym nie przez przypadek. Ostatnio udało mi się natrafić na wiele ciekawych stron, kanałów i filmów, w których różne zagadnienia (początkowo niezbyt ciekawe) przedstawione zostały w sposób interesujący i łatwy w odbiorze. Chcę więc podzielić się nimi z Tobą z dwóch powodów. Po pierwsze – bo wierzę, że niektóre z nich mogą i Ciebie zainteresować, a po drugie – aby w jakimkolwiek stopniu odwdzięczyć się autorom za ich pracę. Tyle we wstępie, przejdźmy więc do konkretów.

 

Arabean

Zacznę od tego, co w ostatnich dniach wpłynęło na mnie najbardziej. Czyli kawa! Jeśli jesteś ze mną już dłuższy czas to zapewne wiesz, że kawę najzwyczajniej kocham, ale odkąd natknąłem się na kanał Arabean, moje kawowe horyzonty poszerzyły się kilkukrotnie. Maciek, z zawodu barista, w swoich filmikach w prosty sposób tłumaczy jak przygotować dobrą kawę, jakie ziarna wybrać i dlaczego kraj ich pochodzenia jest tak ważny. Publikuje też porównania różnych urządzeń, relacje z mistrzostw baristów (tak, jest coś takiego), wywiady i wszystko inne, co z kawą w jakikolwiek sposób związane. Polecam nie tylko kawopijcom, ale w równym stopniu także kawowym abstynentom. Kto wie, a nuż dacie się przekonać?

 

Mateusz Grzesiak

Osoba w polskim Internecie dość znana. Coach, czyli trener rozwoju osobistego, psycholog; słowem – osoba, której pracą jest motywowanie ludzi do zmiany swojego życia na lepsze. Trzeba tutaj mieć się na baczności i nie wpaść przy okazji oglądania jego filmików w różne pułapki. Przede wszystkim – w błędne koło motywacji. Zbyt wiele osób się na tym wyłożyło i obecnie ogląda filmiki motywacyjne tylko po to, żeby poczuć się lepiej, nie zaś po to, aby w swoim życiu cokolwiek zmieniać. Jednak nie o motywacji dzisiaj, lecz o wiedzy, a jej jest tam równie dużo. Przede wszystkim polecam obejrzeć filmik o nauce języków obcych, a także wywiady z szeroko pojętymi ludźmi sukcesu oraz materiały związane z psychologią sukcesu.

 

Architecture is a good idea

Jest tu ktoś zafascynowany architekturą? Nawet jeśli tak, to zapewne tylko garstka. A to przecież dziedzina tak bardzo obecna w naszym życiu. Radosław Gajda, z zawodu architekt, na swoim kanale stara się dzielić ze światem swoją pasją i … cóż, robi to dobrze. Kilka dni temu kanał świętował swoje pierwsze urodziny, co pozwala sądzić, że będzie się dalej rozwijał. A co jeśli historia bloków mieszkalnych, ranking najwyższych budynków na świecie, ani nawet zabudowa warszawskiej Starówki nie wzbudza w Tobie większego zainteresowania? Do dyspozycji masz jeszcze tzw. „off topic”, czyli filmiki z architekturą nie związane. Dotyczą one w większości malarstwa, choć pojawiły się też te związane z polskim godłem czy chronostychami (barokową metodą zapisu dat). A jako że kanał jest wciąż młody, to niedługo możemy spodziewać się wielu równie ciekawych tematów.

 

Podcast 35mm / DR5000

Oba kanały dotyczą fotografowania – i to tyle z cech wspólnych. Pierwszy z nich – Podcast 35mm – jest serią filmików, w których Karol Paciorek (zanim w ogóle powstał Lekko Stronniczy) opowiadał o podstawach fotografii. W składającym się z 20 części poradniku znaleźć można konieczne podstawy do pracy z aparatem – informacje o rodzajach obiektywów, czym jest ogniskowa, jak uprawiać fotografię uliczną i tak dalej.

 

Z kolei DR5000 jest kanałem skierowanym raczej do osób już z fotografią obytych. Jako że twórcami jest rodzeństwo mega profesjonalnych fotografów, w filmikach jest zawarta wiedza, o której większość pół-zawodowców pewnie by nawet nie pomyślała. Czemu więc o tym mówię? Bo nawet z takiego natłoku niezrozumiałych słów coś można zapamiętać, czegoś się nauczyć. Bo można zobaczyć, że doskonałe zdjęcie to nie tylko drogi aparat, ale przede wszystkim lata praktyki, warsztatów, eksperymentów, a także miliona narzędzi – począwszy od zwykłej blendy, przez ring flash i reflektory, a kończąc na oprogramowaniach i color checkerach.

 

Prawo od podstaw

Zastanawiałem się, czy warto to tutaj wrzucać z dwóch powodów. Po pierwsze – na stronie znajduje się raptem 21 artykułów, a autor zakończył działalność rok temu, więc nie ma co czekać na kolejne. Po drugie – artykuły te nie są napisane językiem do końca łatwym i przyjemnym, więc jeśli samo zagadnienie prawa Cię nie interesuje, to najpewniej dasz sobie spokój już po kilku akapitach. Tak czy inaczej jestem zdania, że każdy obywatel jakieś tam podstawy prawne po prostu musi znać, a ta strona może być dobrym początkiem. Jeśli jednak znasz inne strony/kanały, które poruszają temat prawa, to będę wdzięczny za podrzucenie w komentarzach.

 

Andrzej Tucholski

Andrzeja możesz znać z jego bloga jestKultura.pl – jednego z najpopularniejszych blogów w Polsce. Od sierpnia 2013 roku jest on również vlogerem, choć z powodu półrocznej przerwy jego kanał popadł trochę w zapomnienie. Teraz jednak wrócił i to w sposób nie byle jaki. Rozpoczął on bowiem aż dwa projekty, które skupiają się na rozpowszechnianiu wiedzy – Turbo Quest i Ultimate Quast. Pierwszy z nich polega na publikowaniu co tydzień materiału związanego z jednym, wybranym przez widzów, tematem (na każdy miesiąc przypada inny). Dotychczas poruszono już temat planowania oraz kawy, a obecnie jest to design przemysłowy. Ultimate Quest działa na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że pojawia się co dwa tygodnie, a tematy są wybierane przez samego autora. Filmiki te warto sprawdzić nie tylko ze względu na poruszane wątki, ale przede wszystkim ze względu na charyzmę prowadzącego. Mogę nawet zagwarantować, że Ci się spodoba :)

 

Polimaty / SciFun

Na koniec zostawiłem dwa najpopularniejsze kanały, które być może jakoś Ci umknęły. Polimaty to projekt, w którym publikowane są filmy różnorodne tematycznie – związane z historią, psychologią, chorobami i innymi ciekawostkami, a wszystko to połączone w niespotykanie profesjonalnej formie. SciFun to z kolei kanał skoncentrowany głównie na fizyce. Aczkolwiek, jak bardzo nieciekawie by to brzmiało, w praktyce filmiki te mogą zaciekawić nawet największych humanistów. Oba szczerze polecam.

 

I to tyle ode mnie. Jeśli masz inne, równie wartościowe strony i kanały, to będzie mi miło, jak podeślesz je w komentarzach. Jeśli jednak spodobały Ci moje propozycje, to pamiętaj, żeby dzielić się nimi dalej. Nie należy zachowywać wartościowych treści tylko dla siebie, a i ich twórcy z pewnością zasłużyli na coraz większe grono fanów. Któż jest przecież bardziej godny uznania niż dobrzy nauczyciele?