Najprostszy poradnik do Photoshopa! Obróbka w 5 minut

y48x
Mam nadzieję, że wśród Was znajdzie się kilku fotografów-amatorów. Właśnie dla tych osób, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z programami do obróbki zdjęć, przygotowałem chyba najprostszy poradnik jaki tylko można zrobić.
Wiele osób boi się zacząć korzystać z Photoshopa, zrażona opiniami o trudności jego obsługi. Wiele z tych opinii jest prawdziwa, ale nawet Ci, którzy rzadko używają komputera, dadzą sobie radę skutecznie, ale w prosty sposób poprawić zrobione przez siebie zdjęcia.

Jak już wspominałem, jest to poradnik skierowany do zupełnych laików oraz tych, którzy uparcie przerabiają swoje zdjęcia w np. Picasie.

 

No to zaczynamy.

 

Nie będę tutaj tłumaczył instalacji ani konfiguracji samego programu. Jeśli masz z tym problem, informacje znajdziesz łatwo w internecie.

 

Po otwarciu programu i załadowaniu wybranego przez nas zdjęcia (Plik -> Otwórz) mamy przed sobą taki oto widok:

prd7

 

Wszystkie narzędzia, które nas w tym poradniku interesują znajdują się pod menu, które wywołujemy poprzez naciśnięcie tego przycisku, który jest zaznaczony na powyższym zdjęciu niebieską strzałką.

Po naciśnięciu pojawi się nam kilkanaście opcji, ja chciałbym skupić się jednak na kilku, według mnie najważniejszych przy ogólnej obróbce.

 

1) Krzywe – to narzędzie uważam za najistotniejsze. W skrócie: służy do regulacji jasności poszczególnych odcieni na zdjęciu. Samo użycie krzywych może znacznie poprawić zdjęcie, więc od niego zacznijmy.

qh6z

Okno, które właśnie się pojawiło, może wyglądać dość skomplikowanie, ale bez paniki.
Na samym początku widzisz kreskę, którą ja na obrazku powyżej zaznaczyłem na kolor czerwony. Twoim zadaniem jest odpowiednią ją ułożyć. Nie zwracaj uwagi na diagram, który jest w tle tego okna – przedstawia on ilość pikseli o różnych odcieniach na zdjęciu, począwszy od zupełnie czarnych (po lewej stronie) po białe (po prawej).

Prawie zawsze sprawdza się zasada, aby lewą połowę linii przeciągnąć ku dołowi, prawą natomiast ku górze (tak jak wskazują strzałki na obrazku powyżej). W ten sposób zwiększymy kontrast poprzez przyciemnienie cieni i rozjaśnienie jasnych miejsc. Oczywiście w każdym zdjęciu trzeba chwilę poeksperymentować.

 

2) Filtr fotograficzny – narzędzie, dzięki któremu możemy ocieplić, ozimnić (?) lub wykreować zdjęcie w klimacie wybranego koloru.

gzci

Tak więc, jeśli chcesz, aby zdjęcie zawierało choć trochę odczucia słonecznego dnia, wybierz kolor lekko żółty lub (najczęściej przeze mnie stosowane) jasny pomarańczowy. Poniżej ustalasz gęstość, czyli intensywność efektu.

 

3) Czarno-biały – niezbędnik każdego programu do obróbki zdjęć. Zacznijmy jednak od nic-nam-niemówiącego wyrazu „tinta”. Jest to opcja, dzięki której możemy zmienić kolor całego zdjęcia. Idealne, jeśli chcemy nałożyć efekt sepii – tutaj możemy wybrać jeden z kilku odcieni. Również, jeśli chcemy dodać trochę „starości” naszemu zdjęciu, wystarczy wybrać kolor pomiędzy brązowym i szarym i voilà! W innym wypadku raczej nie polecam stosować, zdjęcia mogą wyjść zbyt neonowe.

ut8r

Niezależnie, czy wybieramy tintę czy też zwykły czarno-biały, mamy możliwość pobawienia się suwaczkami, aby poprawić efekt.

 

Wydaje mi się, że te 3 narzędzia wystarczą na początek, aby nasze zdjęcie zyskało trochę wyrazistości. Oczywiście, warto jak najszybciej zapoznać się z innymi funkcjami Photoshopa, chociażby z gradientem lub pędzlem korygującym, ale jeśli do obróbki zdjęć zasiadasz tylko od święta, inne funkcje nie są Ci potrzebne.

Na koniec efekt naszej pracy. Użyłem tutaj wyłącznie krzywych oraz efektu czarno-białego. Filtr fotograficzny w tym przypadku się nie przydał.
11346c7fae697dbbccd00e343d5f7392